Jeśli chcesz szybko zamówić holowanie, ZADZWOŃ: 508 346 547



"BEZPIECZNE POWROTY - akcja profilaktyczna" - ŻYCIE 04.06.1999   fragment wywiadu

• ŻYCIE: Jak powiadamiani są Państwo o wypadkach w czasie akcji "Bezpieczne Powroty"?

Jacek Michasiewicz, prezes Zarządu spółki holowniczej TOWING :
  
 Odkąd bierzemy udział w niedzielnych akcjach, wiadomości o zdarzeniach trafiają do nas z centrum dowodzącego akcją. O wypadku zaobserwowanym z samolotu lub przez policję powiadamiane jest nasze Centrum Operacyjne, które z kolei powiadamia przez radio samochód holowniczy znajdujący się najbliżej miejsca zdarzenia.

• Kiedy występuje więcej zdarzeń drogowych - przy wyjazdach czy przy powrotach?

Trudno to określić. Najlepiej jest zabezpieczać trasy w obie strony.

• Jaka pora dnia jest najgroźniejsza dla kierowców?

Z reguły najwięcej wypadków zdarza się rano i kiedy ludzie wracają z pracy. Ma to też przełożenie na dni weekendowe. Przyczyny - kiedy ludzie wyjeżdżają, niepotrzebnie towarzyszy im pośpiech. Wiadomo i to, że nie jeżdżą po Warszawie z prędkością 50km/godz., ani po trasach 80km/godz. Jak wynika z naszych obserwacji, najczęstsze przyczyny zdarzeń to nadmierna prędkość i nieuwaga. Przy powrotach dochodzi do tego jeszcze przemęczenie.

• Czy więcej wypadków zdarza się, gdy zmotoryzowani zmuszeni są do stania w korku, czy kiedy mają wolną drogę?

helikopter

Kiedy kierowcy stoją w korkach nie ma poważnych zdarzeń drogowych - jednak i wtedy dochodzi do drobnych kolizji. Najpoważniejsze wypadki zdarzają się na trasach, na których można rozwinąć dużą prędkość. Wystarczy chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe.

• Skąd pomysł zabezpieczania tras przez samochody holownicze?

Wziął się on z inicjatywy PZU, z którym współpracujemy. My jesteśmy specjalistyczną firmą zajmującą się udzielaniem pomocy mieszkańcom stolicy, dlatego zaproponowano nam udział w akcji. Mamy specjalistyczny sprzęt. który podczas holowania uszkodzonego pojazdu nie dotyka jego nadwozia - nie powoduje żadnych szkód.

• Jak szybko samochód holowniczy może dojechać na miejsce wypadku?

Od 15 do 30 minut. To zależy, czy holownik musi stać w korku, czy ma wolny przejazd. Aby skrócić czas dojazdu w tygodniu, rozstawiamy samochody w kliku różnych miejscach. Staramy się, by każdego dnia były to te same miejsca.

• Gdzie są porozstawiane samochody podczas akcji?

W czasie "Bezpiecznych Powrotów" tylko jeden samochód stoi w centrum miasta, przy ul. Żwirki i Wigury. Inne ustawione są przy głównych trasach wylotowych, np. w Łomiankach, w Święcicach przed Błoniem, w Zakręcie i w Jankach.

• Ile razy przez dwa miesiące akcji potrzebny był holownik?

Jak do tej pory dwa razy samochody uległy takim uszkodzeniom, że trzeba było je holować.

• Jak ocenia Pan akcję "Bezpieczne powroty"?

Jest to działanie profilaktyczne. Sama świadomość kierowcy, że może być obserwowany z góry, wpływa pozytywnie na jego zachowanie na drodze. Moim zdaniem, w czasie dwóch miesięcy trwania akcji nie było jeszcze tak dużego natężenia ruchu, aby można było w pełni ocenić akcję. Daje ona jednak gwarancję, że w razie nieszczęścia, kierowcy i pasażerowie mogą liczyć na szybką i skuteczną pierwszą pomoc.

Podsumowanie działań pomocy drogowej PZM Autotour 1997 rok  - A-TM 04/98, fragmenty

 Pod koniec marca 1998r. odbyło się w Ryni zwyczajowe doroczne spotkanie kontraktorów współpracujących z PZM Autotour w systemie PZM SOS Assistance. Oceniono na nim rezultaty działalności roku 1997 i zakreślono zadania na kolejny rok.

...

 Spotkaniu towarzyszył pokaz pojazdów pomocy drogowej. Był wśród nich oryginalny amerykański International jeżdżący w barwach TOWING-u.

...
 



Zapraszamy do korzystania z usług "TOWING"



TELEFONY CENTRUM OPERACYJNEGO

non stop   22 826 66 60    508 346 547

pon.-pt.  8-16   22 853 17 16   (czekamy na zgłoszenia lub fax)

pon.-pt.  8-16  (biuro)   509 260 388